Tak se nám dny opět prodlužují ...
Ani ryba ani rak. Tak by se dalo charakterizovat počasí současných dní a ještě několika dalších týdnů. Alespoň tedy v nižších nadmořských výškách. I když letos to vypadá na značně velkou výjimku. To, co nám paní Příroda tuto zimu předvedla se dá jen stěží komentovat, natož se pokoušet to nějak chápat. Pozitivní na tom je třebas to, že co jsme ušetřili za otop, možno investovat např. do nových přírůstků do sbírky. Paní Zima to letos opravdu nějak nezvládla. Je jen otázkou proč a lze jen doufat, že nám to "nevynahradí" nějak jinak. Každopádně možno konstatovat zahájení sezóny 2025 o nějaký ten den dříve. Kaktusy zazimované ve sklepě, na půdě či pod postelí, prozatím sice nejeví ani známku toho, že by přicházelo jaro a spokojeně si vyspávají, rostliny zimované ve sklenících mají však viditelný předstih. Neklidná duše kaktusářova už také pochopitelně cítí, že s prodlužujícími se dny je načase očekávat novou sezónu. Stále ještě mohou přijít mrazivé dny, tak je třeba nadále sledovat vývoj teplot, aby byla každoroční daň Zimě co nejmenší. Semtam je dobře všechny rostliny alespoň zběžně prohlédnout a odstranit podezřele vypadající jedince, kteří nám letos už radost neudělají. Bohužel málokteré infikované rostlině lze v tuto roční dobu pomoci, nehledě na to, že na neuspokojivý stav rostliny většinou přijdeme pozdě. Často se také stane, že rostlina vypadá jakoby nic a přitom stačí malý dotek a ona se zbortí do hromádky tmavé hmoty a trnů. Ne, není to povzbuzující téma, ale i kaktusy mají svoji životní dráhu vyměřenu.
Vzpomínkové květy z minulého léta
 |
 |
Turbinicarpus krainzianus v. minimus PP 220 |
Frithia pulchra |
Protože nám touto dobou často některé rostliny uhynou, je proto zároveň také čas udělat něco pro to, aby se nám sbírka příliš nezmenšovala. Přichází období výsevů. Vysévat lze v podstatě celoročně, ale jaro je přeci jenom nejvhodnějším obdobím. V bytových podmínkách lze úspěšně vysévat asi od půlky února velkou většinu kaktusových rodů. Ve stadiu nejmenších semenáčků mají kaktusy podstatně zmenšenou potřebu přímého světla, takže umístění výsevních nádob na okenním parapetu je plně vyhovující. Pro většinu druhů je také výhodné střídání teplot mezi dnem a nocí, čemuž parapet také vyhoví. Pouze vysokohorské druhy, převážně původem z jižní Ameriky, tedy rody Rebutia a Lobivia vyžadují vyšší intenzitu osvětlení, jinak se mohou semenáčky více "vytahovat", tedy růst jako sloupečky. Ale i mírné vytažení semenáčků v prvním roce života není žádný závažný problém, protože tvar těl se v následujících letech za běžných a příznivých podmínek (pěstování za dostatku slunce a beze stínění) upraví, většinou na plně kulovitý. Samozřejmě, že sloupovité druhy porostou sloupovitě i nadále. V pozdních březnových dnech je potřeba zvýšenou pozornost věnovat tomu, aby se nám čerstvé výsevy "neuvařily" ! Vysvitne-li sluníčko a my ponecháme uzavřené výsevní misky za oknem, zvýší se uvnitř za krátkou dobu teplota natolik, že se malé semenáčky začnou rozpadat. V období jasných dnů musíme tedy výsevy stínit. Starší (několikaměsíční) výsevy už i větrat. O tom do čeho vysévat je těžko se nějak rozepisovat. V současné době je k dispozici mnoho "moderních" materiálů a každý si chválí ten svůj jako ideální. Zmínit můžeme jemnozrnnou antuku, perlit, či zeolit. Většina kaktusářů však vysévá do běžného substrátu složeného z přesáté zeminy a praného písku, popřípadě rašeliny s pískem. Tyto "tradiční směsi" mají nevýhodu v tom, že mohou obsahovat půdní baktérie, které působí infekce především choulostivým pouštním rodům kaktusů. Pro ně je tedy výhodnější např. perlit.
Vzpomínkové květy z minulého léta
 |
 |
Mammillaria heidiae |
Aylostera tuberosa WR 770 |
S úspěšnými výsevy a projasněnými dny předjaří musíme zároveň provést i každoroční přípravy a úpravy pěstebních zařízení. Alespoň my, kteří sbírky na zimu stěhujeme domů. Ze skleníků vystěhovat nezvané zimní podnájemníky, opravit fólie a skla, aby dovnitř nezatékalo a další nutné opravy. Tou dobou už se začnou probouzet první jarní nedočkavci a vystrkovat zelenavé špičky čerstvých poupat, takže každému kaktusáři přibývá optimizmu ve tváři.
Tak tedy vydržme, jaro ještě není za dveřmi, ale ...