Co je zrovna "in" ...


Tak je to tady! Jaro vypuklo v plné síle.

   Kromě každoročního plnění odpadkového koše tím, co zimu nepřežilo, sledujeme s napětím nově se objevující poupata a rašící vrcholky rostlin. Obzvláště pak těch, od kterých očekáváme první kvetení.
Semtam nad očekáváním zatlačíme slzu, když jeden ze dvou posledních semenáčů místo svěže zelené, dostane barvu nepříliš svěže hnědou, ale nějaká ta daň paní Zimě se odevzdat musí. Příště by na nás nemusela být tak shovívavá. Po první zálivce se rychle vzpamatovávají a napíjejí šiky nově dospívajících semenáčů z výsevů minulých let a kaktusářovo srdce jásá nad jejich prvními poupaty. Nutno bude popřemýšlet, které rostliny zůstanou ve sbírce a které stihne osud prodejního zboží, v lepším případě pak coby dar pro některou z návštěv. Počasí je ještě poněkud vrtkavé, takže mohou přijít chladné noci, ale na většinu rostlin to nemívá vliv. Pouze v případě dlouhodobějšího chladna se může stát, že v tomto období se vyvíjející květy nemusí mít dozrálý pyl a tudíž se nám z nich nepodaří získat semena. Na toto trpí převážně právě ty nejhezčí druhy z rodu Mammillaria , jako např. M. aureilanata , M. pennispinosa  a také celý okruh kolem variabilní M. lasiacantha . Ale také např. velmi brzy vykvétající Gymnocactus (Turbinicarpus) knuthianus .

První jarní nedočkavci ...
Gymnocalycium lafaldense (bruchii) Mammillaria phitauiana SB 1259

Začínají rozkvétat první zástupci rodů Mammillaria  , Gymnocactus   a Turbinicarpus , takže s radostí zapomínáme, že ještě před pár týdny ležel na skleníku sníh.
Hodnotit už lze i letošní časně jarní výsevy. Kdo ještě s vyséváním váhá, měl by si pomalu pospíšit. Světla koncem dubna a začátkem května je už dostatek, tak lze uspokojit i semenáčky lobivií a rebucií, které se rády v polostínu vytahují. Zároveň už bychom měli mít i přehled, které výsevy se letos zdařily a které ne, a jaké druhy budeme muset tedy opět opylovat. Sluníčko už má sílu, tak je třeba dát pozor na to, aby se nám výsevy v uzavřených krabicích za oknem neuvařily! Může k tomu dojít velmi rychle a nečekaně! Noci bývají ještě chladné a tak by toto střídání teplot mělo probudit i ty nejospalejší semínka.
Z většiny dospělých rostlin můžeme ve skleníku pomalu odstraňovat stínění a zvyšovat frekvenci zalévání. V květnu mají rostliny větší potřebu vláhy a tepla, protože nejbujněji rostou.

První jarní nedočkavci ...
Mammillaria deherdtiana Mammillaria laui var. subducta

S probuzením rostlin se bohužel také začnou probouzet i škůdci, které jsme v zimě přehlédli, jak spokojeně spí na kořenech léta nepřesazených rostlin, nebo mezi žebry turbinikarpusů vyplněných vatou. Kromě toho, že si musíme sáhnout do svědomí, musíme také uchopit rozprašovač a začít s chemickou válkou. Zde bych chtěl připomenout, že vůbec není dobré přidávat jakékoliv chemikálie do první zálivky! Tedy ani insekticidy, ani hnojiva. Rostliny jsou silně dehydrované a kořeny mají mnohem vnímavější ke všemu, co se v zemině rozpustí. Teprve až budou rostliny po první řádné zálivce napité a bude jasné, které se napily a mají tedy zdravé kořeny, je čas na likvidaci škůdců pomocí chemie.

Jedno z těch složitějších, ale zároveň nejhezčích období v kaktusářské sezóně máme tedy skoro úspěšně za sebou a tak s chutí do dalšího kaktusaření !

Sezóna květů začíná .....úvodní stránka