Co je zrovna "in" ...


Tak tu máme opět podzim ...

   Prostá a jednoduchá věta. V mysli kaktusářově ale příliš radosti neudělá. Jenomže větru ani dešti neporučíme. O to už se snažili jiní kádři a nepovedlo se jim to, takže nezbývá než se s tím smířit a jako kompenzaci chladných ba dokonce už mrazivých rán přijmout to krásné barevné představení, které dokáže Příroda vykouzlit právě v těchto dnech. Rozpustí-li se ranní mlhy a ukáže-li se blankytně modré nebe nad zářivě žluto oranžovými javory a buky, nelze než smeknout nad veškerým umem Přírody. V takovýchto prosluněných dnech se i skleníky dokáží vyhřát na příjemnou teplotu, čímž kaktusy jistě nepohrdnou. Na většině rostlin už je na první pohled znát, že se blíží doba odpočinku. Pouze v teplých a pravidelně vytápěných sklenících je ještě živo a kaktusy tak mají prodlouženou sezónu. Máme-li sbírku v méně příznivých klimatických podmínkách, je pro nás nejvyšší čas převést rostliny do stavu, v kterém budou muset přečkat následující zhruba půlrok. Především by začátkem listopadu všechny měly mít dobře proschlý substrát a dostatek čerstvého vzduchu. Je třeba mít pod kontrolou také dozrálé a dozrávající dužnaté plody, které mohou snadno začít plesnivět a včas je z rostlin odstranit. Některé druhy ještě v tuto dobu kvetou. Ty je třeba kontrolovat pravidelně, lépe je vzít je domů a umístit třeba na parapet za okno do doby, než odkvetou a zbytky květů dobře zaschnou.

To byly časy, když byl skleník plný květů ...

Mammillaria goodridgii Mammillaria perezdelarosae

   Jsou to např. zástupci rodu Ariocarpus , některé Turbinicarpus  a také Mammillaria , např. Turbinicarpus dickisoniae , Turb. jauernigii , Mammillaria schiedeana , M. rhodantha , M. decipiens  a třeba i krásná M. hernandezii . Kdo vlastní staré exempláře rodu Ferocactus   má také možnost se ještě v tuto dobu potěšit čerstvými květy. Napodzim také nejlépe rostou zástupci vysoce sukulentních rodů jako Lithops , Conophytum , Faucaria , Pleiospillos  a podobné, kterým je třeba zároveň poskytnout co nejvíce světla a vyšší vlhkost. Tyto rody, nebo alespoň velká část z jejich zástupců, mají z přírody zafixováno toto období jako růstové a žádným způsobem si nenechají vnutit naší představu o tom, že bysme rádi, aby rostly v létě. Tou dobou oni odpočívají, "převlékají se " a probouzí je až zkracující se srpnové dny. Dobrý pěstitel musí rostliny pochopit a přizpůsobit se jim. Opačně to nikdy nevede k dobrým koncům. Většina z těchto rostlin, veřejnosti známá nejspíše pod jménem "Živé kameny" v době od září do listopadu také kvete a určitě se od "klasických" kaktusů nenechají zahanbit. Květy v mnoha případech výrazně voní a vydrží déle. Jen ta škála barev je poněkud chudá. Většinou musíme počítat s barvou žlutou, méně bílou a s červenou jen vzácně. V každém případě doporučuji zařadit tyto rody a jim příbuzné do našich skleníků. Svými pozdními a často početnými květy zpříjemní jinak šedivá podzimní odpoledne ve skleníku.

To byly časy, když byl skleník plný květů ...

Sulcorebutia hertusii Rebutia margarethae

   Zároveň je také nejvyšší čas na kontrolu skleníků a všech těch možných letních a nebo i celoročních útulků pro naše kaktusy, zda do nich někde nezatéká, nebo se na skle nesráží voda tak nešikovně, že by odkapávala mezi rostliny, v horším případě do růstových středů. Mezi časté podzimní návštěvníky dobře zatepleného skleníku patří kromě "Pana domácího" také myši. Myši všeho druhu, velikosti a náboženského vyznání, nerespektujíc naši "svatou půdu", o výběru těch pro nás nejcennějších rostlin coby potravy nemluvě. Kromě sklenářského tmelu tedy zaznamenáme v toto období i zvýšenou spotřebu pastiček. Ale vše špatné bývá pro něco dobré. Ona šedivá zvířátka si obvykle začnou budovat hnízdečko v některém nedostupném koutu skleníku, kde se minimálně dva roky kupí různý materiál a rostliny, které není jaksi třeba vystavovat na odiv. Po prvním okousaném astrofytu totiž nejčastěji následuje odezva v podobě totální debordelizace onoho koutu skleníku, včetně násilného vystěhování myší rodiny, nalezení dávno ztracené pinzety a konečného pocitu dobře vykonaného úklidu v našem pichlavém království ...

Nedá se nic dělat, ať chceme či ne, zima je opět za dveřmi ...úvodní stránka