Z dopisů našich čtenářů ...


   Je vhodný sklep coby přezimovací místnost ?
Mohou se kaktusy přezimovat v místnosti , kde je tma, nebo musí mít v zimě sice nízkou teplotu ale světlo ?
   Pokud vyberete k přezimování kaktusů sklep, je důležitá především jedna věc.
V žádném případě tam nesmí být spolu s kaktusy uskladněny brambory !
Pokud tam někdy v minulosti brambory byly, pak je nutno sklep napřed vybílit vápnem, či jinak (vydesinfikovat). A to proto, že plísně běžně u nás na bramborách vegetující jsou pro kaktusy naprostou pohromou a s vaší sbírkou by to dopadlo smutně. Kaktusy a brambory nesmí nikdy přijít do styku. Pokud se zdaří v takovéto sklepní místnosti celou zimu (řekněme asi do konce února) udržet oněch +4 až +8 stupňů, pak máte vyhráno. Tato teplota je naprosto ideální pro velikou většinu rodů kaktusů nacházejících se v našich sbírkách.
Vyjímkou jsou rody Melocactus, Discocactus, Ferocactus a Uebelmannia, které musí mít i v zimě, kdy nerostou teplotu aspoň +15 st. ! Jinak se na nich začnou tvořit nekrotické hnědé skvrny, způsobené různými parazitickými houbami a rostliny mohou odumřít.

   Pokud jde o světlo, pak pro rostliny dobře zazimované, řádně vyschlé a tedy nerostoucí není nijak příliš podstatné. Alespoň pro jejich budoucí schopnost vegetace. Poněkud jinak je to s ovlivněním jejich květuschopnosti. Jinak řečeno - množství a intenzita osvětlení v zimních měsících má u kaktusů vždy vliv na květuschopnost v následujícím létě. Při výše zmíněných teplotách lze rostliny držet i v úplné tmě. Pouze se na jaře oddálí doba kvetení zhruba o 14 dnů až měsíc. Jsou ale rody a druhy kaktusů, které po tmavém zimování lze jen těžko donutit kvést. Např. velká část rodu Echinocereus a Echinofossulocactus, některé Mammillaria a další, většinou mexické druhy. Rody z jižní Ameriky snášejí tmavé zimování mnohem lépe.
Rostliny po tmavém zimování jsou také náchylnější na popálení v časných jarních měsících. Musí se proto více stínit v brzkých jarních měsících (březen-květen), než si opět přivyknou na plné slunce.úvodní stránka