V každé sbírce je něco zajímavého k nalezení ...  
Po celou zimu byla ve sklepě natažená pastička. Preventivně. Myším totiž kaktusy náramně chutnají. Nikdy by mě nenapadlo, že Mammillaria guelzowiana   bude úspěšnější. Byl to asi urputný zápas. Krví zbrocené trny a chlupy jsou na obou rostlinách patrné dodnes, i když fotka je už z roku 1998.

Kolikrát já tě varoval abys nelez kaktusářům do zelí ...


 A. asterias, CO-AS, atd... 

Nedaří se Vám astrofyta ?
Pak podle následujícího doporučení, jsou astrofyta nejlepší na pekáči ...
Jejich počet a druhová rozmanitost nerozhoduje.
(A omáčku nechť si každý namíchá dle svých zkušeností ...)


 Netušíte? Dáte se podat? Pak smajlík Vám to poví. 
Asi těžko uhádnutelné, ale jde o křížence Lobivia schieliana x Acanthocalycium glaucum !!  Následující rostlina patří mezi druhy zcela jistě nepopsané. Potenciální tuzemské zájemce o její popis bychom však neradi uvedli v pokušení (i když dnes už se dá vědecky zdůvodnit ledacos), a tak prozradíme, že není čistokrevná. To je ale vše co prozradíme.
Potýrejte svůj úsudek - co by to tak mohlo být za rostlinu?
Vzhledově a květem je to opravdu klenot.


  
Ledaskdo bude znát pozoruhodnou, často beztrnnou mamilárii, známou pod jménem M. cv. "Kewensis" nebo M. cv. "Jan Šuba", která má schopnost kvést i z areol (foto a popis v čas. Kaktusy 1973 č. 5).
Rostlina na fotu je však druh zcela jiný, a to Mammillaria puberula . Po dvě sezóny za sebou dvě rostl. vytvořily květy jak v axilách, tak i na vrcholech mamil v areolách !!! Vysvětlení pro takový jev se nám nepodařilo najít. V následujících letech už toto žádná rostlina neopakovala. Proč ??? Zná-li někdo něco podobného, nechť se s námi podělí o své poznatky.
  
 I takovéto krásky mohou vyrůst ze semen s udaným původem. Kombinace sytě růžových květů a čistě žlutého těla je víc než působivá.


  
Jedna z velmi zajímavých lobivií, bohužel s ne přesně známým původem. A nejspíše hybridního původu.


  
Další rostlinka vykazující vlastnosti, díky kterým je hodna zařazení do této rubriky. V tomto případě tvorba kristátních květů po více letech normálního kvetení a navíc bez zjevné příčiny.


  
Zajímavě a netradičně kvetoucí rostliny se tu a tam objeví asi v každé větší sbírce. Zde se můžete podívat, jak kvete Mammillaria magallanii   od spodku těla z několik let starých axil.úvodní stránka